fbpx
DIY i Rękodzieło,  inne DIY,  Ogród,  rośliny

Kule mchu – miniakwarium

 

 

Moje wcześniejsze akwarium roślinne pewnie widzieliście 🙂 W międzyczasie zdążyło się jednak pojawić jeszcze jedno, takie już absolutnie maleństwo, a do tego tanie w założeniu i prawie, że bezobsługowe. Te stworki widoczne na zdjęciach to gałęzatka (ang. marimo moss).

 

 

W naturalnym środowisku te urocze kulki kulają się po dnie rzek, stąd ich kształt. W Japonii są uważa się, że przynoszą szczęście, często traktowane są nawet jako domowi pupile 🙂
Mogą dorastać nawet do 20-30cm średnicy 🙂 a co najciekawsze – mogą dożyć 100lat i więcej 😀

 

A oto co wyczytałam na temat ich ‚uprawy’:Światło
Ustaw kulki tam gdzie nie będzie im grozić bezpośrednio światło słoneczne – mogą łatwo zbrązowieć. Najlepiej będzie im w miejscu oddalonym od okna. Nie trzeba ich też w żaden sposób naświetlać. Pamiętaj też o temperaturze – woda powinna być raczej chłodna (jak to w rzekach;))

Wymiana wody
Wodę wystarczy zmienić raz na dwa tygodnie. Można całość, można 1/3 pojemności, jak kto woli i ma możliwość 😉 Np. w moim przypadku (z piaskiem na dnie) całej wody od razu nie będę miała możliwości wylać.
Do wymiany można użyć zwykłej wody z kranu, będzie lepsza jeśli odstoi 24h.

Brązowienie
Jeśli kuleczka zaczyna brązowieć, przestaw ją w ciemniejsze i chłodniejsze miejsce. Powinny dojść do siebie i znowu się zazielenić. Jeśli nie, można dodać do wody troszkę specjalnej soli morskiej  akwariowej.

Inne takie…

  • Nasza kulka bez problemu przeżyje poza wodą, nawet kilka dni, jeśli tylko nie pozwolimy jej wyschnąć 🙂 Więc wymiana wody to pikuś ;)))
  • Obracaj kulkę od czasu do czasu – dzięki temu zachowa swój okrągły kształt. Można ją też od czasu do czasu delikatnie ”ścisnąć”, tak jak gąbkę. To też jak najbardziej dla jej dobra bo pozbywamy się w ten sposób wszelkiego świństwa, które w siebie wciągnęła z otoczenia.
  • Chcesz więcej kulek? Każdą z nich możesz bez szkody rozerwać na dwie – nowe kulki będą od tego momentu samodzielnie rosły.

Poniżej kilka inspiracji z kulkowymi akwariami ;))

 

 

 

 

 

 

I na koniec jeszcze jedna kwestia – ile to kosztuje???
Ja za moje większe kulki zapłaciłam po 6zł, za najmniejszą 4zł 😀 A butelkę z korkiem kupiłam w Ikei (chyba jakieś 10zł, na stronie widnieje jako ‚karafka’). Tak, więc efekt super, a wkład finansowy minimalny :))))

 

Pozdrawiam:)))

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *