fbpx
Lifestyle,  wnętrza

Marzy Ci się dworek? – przykłady gotowych projektów

 

Zdjęcie projektu Tercja 2 BSA1213
Projekt domu Tercja 2 BSA1213
Uwielbiam prawdziwe polskie dworki. Przy każdej możliwej okazji zwiedzam, dokładnie oglądam i po prostu podziwiam. Podoba mi się ta tradycyjna, harmonijna bryła i klasyczne elementy elewacji. Właściwie nie wyobrażam sobie, że na nasz docelowy dom moglibyśmy wybrać projekt inny niż właśnie dworek. My zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny z jednej tylko przyczyny – zrobił na nas ogromne wrażenie jeden konkretny budynek i dokładnie taki chcieliśmy mieć dla siebie. Jeśli jednak nie chcesz wydawać dodatkowej sumy na projekt u architekta, a tak jak i nam, marzy Ci się dworek, zerknij na poniższe przykłady. Przygotowałam zestawienie ośmiu, moim zdaniem, najciekawszych projektów domów (wszystkie pochodzą z serwisu extradom).
Zacznijmy od tego czym kierowałam się przy wyborze projektów. Proste pytanie – czym charakteryzuje się polski dworek? Większości kojarzy się na pewno z kolumnami przed wejściem, do tego często ganek i ryzalit (tzw. wykusz). To dom najczęściej parterowy, ale piętrowe dworki również nie były rzadkością, więc można śmiało powiedzieć, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂  Elewacja takiego domu koniecznie powinna być w klasycznym kolorze – biel, ewentualnie jakiś jej złamany odcień. Charakter dworku pomagają uzyskać też obramowania przy oknach i drzwiach oraz gzymsy, które urozmaicają całą elewację. Uwagę powinny zwracać piękne drewniane ramy okienne i zdobione drzwi.
A dach? Czterospadowy, łamany lub mansardowy (który, mimo że piękny, to niestety trudny obecnie do ‚przepchnięcia’ w urzędzie). Odpadają przy tym błyszczące, widoczne z daleka dachówki w dziwnych kolorach i inne ‚oryginalne’ pomysły. Najlepsza będzie karpiówka lub ewentualnie inny rodzaj dachówki, ale co ważne – ceramicznej, bez połysku. Jeśli do tego uda Wam się znaleźć odpowiednią działkę, to bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas przyjezdni będą zastanawiać się czy ten dworek to nowy czy może stoi już od X lat 🙂 (na ten poniżej natknęłam się zupełnie przypadkowo, jak już skończą będzie niesamowity!)
1. Projekt domu Polana 2 dr-S, powierzchnia użytkowa 165m2

Zdjęcie projektu Polana 2 dr-S BSA1263
Projekt domu Polana 2 dr-S BSA1263

Zaczynamy od projektu domu bardzo klasycznego – drewniana elewacja i kształt budynku nawiązują do dworów polskich XVII wieku. Pojawia się tu charakterystyczny ganek z kolumnami i trójkątnym tympanonem. Pokrycie dachu drewnianym gontem sprawi, że ciężko byłoby nie-specjaliście zdecydować czy to dobrze zachowany oryginał czy nowoczesne odwzorowanie 🙂 Wnętrze jest dobrze przemyślane i praktyczne, a taras na tyłach pozwala na małe szaleństwo z ogrodowymi aranżacjami 🙂

Rzut parteru projektu Polana 2 dr-S
Projekt domu Polana 2 dr-S BSA1263

2. Projekt domu Opus 2, powierzchnia użytkowa 200m2

 

Zdjęcie projektu Opus 2 BSA1262
Projekt domu Opus 2 BSA1262

 

Zdjęcie projektu Opus 2 BSA1262
Projekt domu Opus 2 BSA1262

 

Tutaj mamy już dom większy, z poddaszem użytkowym i charakterystycznym dachem mansardowym. Na uwagę na pewno zasługuje robiący duże wrażenie balkon i taras od strony ogrodu, te elementy kojarzą mi się trochę ze stylem pałacy Wielkiej Brytanii.
Wewnątrz przewidziano  (oprócz wielu pokoi, które pozwalają na wygodne zamieszkanie 5-8 osobom) takie udogodnienia jak kominek, spiżarka i garderoba. Ten projekt domu, a właściwie jego front, jest nawet podobny do naszego indywidualnego, różni się tylko kształtem ganku i brakiem balkonu nad nim.

 

Rzut parteru projektu Opus 2
Projekt domu Opus 2 BSA1262
Rzut poddasza projektu Opus 2
Projekt domu Opus 2 BSA1262

3. Projekt domu GL-387 Bella, powierzchnia użytkowa 145m2

Zdjęcie projektu GL-387 Bella BBA1210
Projekt domu GL-387 Bella BBA1210
Ten projekt domu mimo wyglądu typowo dworkowego ma przewidziany garaż – jest sprytnie ukryty w piwnicy dzięki czemu nie ma rzucających się w oczy drzwi garażowych psujących zamysł dworku polskiego. Znowu mamy też piękny dach mansardowy i ganek przed wejściem, z tyłu balkon i duży taras. Ja osobiście zrezygnowałabym tylko z tych elementów na rogach budynku (szkarpy?).
Rzut parteru projektu GL-387 Bella
Projekt domu GL-387 Bella BBA1210

 

Rzut poddasza projektu GL-387 Bella
Projekt domu GL-387 Bella BBA1210

4. Projekt domu WB-3343, powierzchnia użytkowa 208m2

Zdjęcie projektu WB-3343 KRA3719
Projekt domu WB-3343 KRA 3719

 

No ten projekt jest absolutnie niesamowity 🙂 Dzięki drewnianemu wykuszowi z rzeźbieniami sprawia wrażenie żywcem wyjętego z jakichś zabytkowych zabudowań przypałacowych. Wnętrze również fajnie wymyślone, przestrzenne, z wieloma pokojami i oczywiście kominkiem (no bo jak taki dom mógłby nie mieć kominka!:)

 

Rzut poddasza projektu WB-3343
Projekt domu WB-3343 KRA 3719
Rzut parteru projektu WB-3343
Projekt domu WB-3343 KRA 3719

5. Projekt domu  APS 105, powierzchnia użytkowa 167m2

Zdjęcie projektu APS 105 LUA1116
Projekt domu APS 105 LUA1116

 

Projekt domu podobny do nr.3, ale już bardziej nowoczesny. Mimo zachowania charakterystycznych elementów takich jak np. filary, przez dodanie garażu nikt by tego domu już za prawdziwy dworek nie wziął. To dobry projekt dla tych, którzy chcieliby się dworkiem tylko trochę zainspirować, a nie kopiować 1:1.

 

Rzut parteru projektu APS 105
Projekt domu APS 105 LUA1116

 

Rzut poddasza projektu APS 105
Projekt domu APS 105 LUA1116

6. Projekt domu Tercja 2, powierzchnia użytkowa 153m2

Zdjęcie projektu Tercja 2 BSA1213
Projekt domu Tercja 2 BSA1213

 

Projekt Tercja to moim zdaniem absolutna perełka 🙂 Gdyby trzymać się powyższej ilustracji i rzeczywiście pokryć dach drewnianym gontem, schody zrobić z kamienia, a tympanon obić drewnem… cudo, absolutne cudo, które niejednego by zmyliło 🙂 Oczywiście odpowiedni ogród i jakieś pnącza na ścianach dopełniłyby sielankowy obrazek. Koń z dorożką nie jest wymagany 😉

 

Rzut parteru projektu Tercja 2
Projekt domu Tercja 2 BSA1213

7. Projekt domu Tercja 6, powierzchnia użytkowa 159m2

Zdjęcie projektu Tercja 6 BSA1713
Projekt domu Tercja 6 BSA1713

 

Tutaj trochę inne podejście do projektu Tercja2, to bardziej nowoczesna aranżacja projektu, ale wyraźny charakter dworkowy nadal istnieje 🙂 Dom różni się głównie rozmieszczeniem pomieszczeń – ma mniej pokoi, za to bardziej przestronnych.

 

Rzut parteru projektu Tercja 6
Projekt domu Tercja 6 BSA1713

8. Projekt RS-9, powierzchnia użytkowa 168m2

Zdjęcie projektu RS-9 PZB1025
Projekt domu RS-9 PZB1025
Tak, tak, dobrze widzicie, dworek to to nie jest, ale ten projekt domu wpadł mi w oko do tego stopnia, że zostaje ‚projektem bonusowym’ 😉 Mamy tutaj genialne połączenie klasyki z nowoczesnością, trochę w stylu modnych ostatnio adaptowanych stodół. Duże przeszklenia dają mnóstwo światła, a przestronne wnętrza sprawiają, że nawet ja z ogromną chęcią bym tam sobie pomieszkała 🙂
Rzut parteru projektu RS-9
Projekt domu RS-9 PZB1025

 

Rzut poddasza projektu RS-9
Projekt domu RS-9 PZB1025

I co, który projekt spodobał Wam się najbardziej? :))

Pozdrawiam!

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *