fbpx
makrama diy
DIY i Rękodzieło,  inne DIY

Torba siatka – instrukcja krok po kroku!

makrama diy
Wreszcie udało mi się stworzyć sensowny tutorial jak krok po kroku zrobić torbę-siatkę, która tak bardzo się spodobała 😉 Starałam się, żeby to wszystko miało ręce i nogi – mam nadzieję, że się udało i wszystko będzie jasne, ale w razie wątpliwości pytajcie śmiało 🙂
Na pierwszy rzut oka może się to pewnie wydawać bardzo skomplikowane, ale jeśli zapiszecie sobie zdjęcia i obejrzycie je w trochę większym formacie, to myślę, że nie będzie problemu 🙂 Również kolory na sznurkach powinny pomóc 😉
Do zrobienia jednej torby potrzebne będzie 100m sznurka bawełnianego 5mm w wybranym kolorze 🙂 (bez problemu można znaleźć online)

 • Ze sznurka utnij 20 mniej więcej równych części długości ok.3m oraz 4 części długości ok.6m.
 • Na przygotowanym wcześniej stelażu zawieś trzymetrowe sznurki tak, żeby wisiały równo z przodu i z tyłu. Zwiąż sznurki ciasno nitką tam gdzie zaznaczone na zielono (więc dokładnie w połowie długości sznurków) po 10 sznurków.
 • Zsuń sznurki jakieś 15cm w dół tak jak na trzecim zdjęciu. Długość od zielonej nitki do stelaża to będzie połowa twojego uchwytu.
 • Dołóż sznurki 6m w miejscach jak na zdjęciu.

 

Zaczynamy pracę nad uchwytami. Na tych zdjęciach zajmujemy się jednym uchwytem, który składa się z 10 związanych sznurków 3metrowych oraz dwóch sznurków 6metrowych. Związane sznurki będą stanowiły ‚wypełnienie’, na którym zaplatamy sznurki 6 metrowe zaznaczone na zdjęciach na żółto i niebiesko.
 • Prawy sznurek (niebieski) przełóż przed krótkimi sznurkami i pod sznurkiem lewym (żółtym).
 • Lewy sznurek przełóż za krótkimi sznurkami i przeciągnij całego na prawą stronę (zdj.2i3). To połowa węzła płaskiego, przejdź teraz do czterech następnych zdjęć aby dokończyć ten jeden węzeł.
Jeśli mimo powyższych i poniższych zdjęć węzeł nie wychodzi, filmik pokazujący jak zrobić cały jeden węzeł znajdziecie na fb tutaj.

 

 • teraz dokładnie to samo robimy po lewej stronie. Przekładając sznurki tak jak na dwóch zdjęciach powyżej i poniżej (strzałki pokazują w którą stronę przeciągać sznurki) dokończysz węzeł płaski, mocno go zaciśnij za każdym razem! Powtarzaj te kroki znowu zaczynając ze sznurkiem niebieskim (tak jak przy pierwszym kroku – 2 zdjęcia wyżej) i rób węzły naprzemiennie, aż stwierdzisz, że uchwyty są wystarczająco długie.

 

Gotowy uchwyt poniżej. Tworząc węzły powinnaś dojść do zawiązanej nitki i pójść drugie tyle poniżej nitki – to będzie jeden uchwyt.
To samo oczywiście trzeba powtórzyć z pozostałymi 10krótkimi i 2 długimi sznurkami tworząc drugi uchwyt 😉

 

W tym momencie powinnaś już być mistrzem węzła płaskiego 😉 Uchwyty już są, teraz pora na samą torbę.

 • Znów pracujemy najpierw przy jednym uchwycie. Spójrz na pierwsze zdjęcie powyżej. Z uchwytu zwisa 12 sznurków, odsuń na bok dwa najbardziej skrajne (zaznaczone na zielone) i wybierz sobie 4 zaraz przy nich – zaznaczone na drugim zdjęciu.
 • trzymaj teraz te wybrane 4 sznurki, na nich będziemy znowu robić węzeł płaski. Dwa środkowe sznurki to nasze ‚wypełnienie’ a dwa boczne będziemy w okół nich zaplatać (tak jak wcześniej zaplatałyśmy długie sznurki wokół dziesięciu krótkich).  Pierwszy węzeł zrób jakieś 10-15cm od uchwytu.
 • Powyższe zdjęcia od 3 do 6 pokazują jeszcze raz węzeł płaski po kolei (mam nadzieję, że strzałki pomagają ;))
 •  No dobrze, jeśli masz już ten jeden węzeł płaski, to z tego uchwytu wisi jeszcze po lewej stronie 6 sznurków. Znowu dwa skrajne odsuń na bok, a z czterech środkowych zrób węzeł płaski.
 • Z jednej strony uchwytu powinnaś mieć to co na drugim zdjęciu powyżej – dwa węzły i po dwa sznurki na bokach.
 • Zrób to samo przy każdej stronie obu uchwytów.

 

 •  Mając przy każdym końcu uchwytu po dwa węzły, należy teraz te uchwyty połączyć (zdjęcia powyżej). Weź dwa skrajne sznurki z jednego uchwytu i najbliższe dwa skrajne sznurki drugiego uchwytu – zapleć je znowu w węzeł płaski.
 • Połącz w ten sposób całą torbę związując ze sobą po dwa sznurki skrajne najbliżej siebie.
 •  Na zdjęciu powyżej łączę w ten sam sposób boki torby – biorę skrajne dwa sznurki z przedniego uchwytu i dwa skrajne z tylnego uchwytu i związuję w węzeł płaski 🙂
 • Teraz pozostaje już zaplatanie torby w dół. Pamiętaj – zawsze bierz dwa sznurki wiszące z jednego węzła i dwa sznurki z drugiego węzła i łącz je w kolejny węzeł trochę niżej (zdj.powyżej). I tak twórz kolejne rządki węzłów, aż stwierdzisz, że torba jest wystarczająco długa.

 

 • Na koniec chwyć torbę na dole (możesz delikatnie powyciągać sznurki, żeby stworzyć ładną bombkę), weź sznurek długości ok.1,5m i zwiąż bardzo ciasno. Opleć jeszcze dookoła kilka razy i zawiąż na jeszcze jeden węzeł.
 • Utnij wiszące sznurki na równą długość i gotowe 🙂

Pozdrawiam:)

28 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *