fbpx
świeca święta diy
DIY i Rękodzieło,  inne DIY,  Zima & Boże Narodzenie

Pomysł na prezent – świąteczna świeca DIY

świeca święta diy

 

Kto powiedział, że prezent na Boże Narodzenie trzeba kupić? 🙂 Można też prezent zrobić własnoręcznie! Przy poprzednim wpisie (prezentownik dla lubiących DIY) wielu z Was pisało, że często robicie prezenty sami, wspominaliście o pierniczkach, nalewkach i innych smakołykach. Ja, ponieważ sama uwielbiam świece, pomyślałam, że spróbuję zrobić świecę nietypową dla kogoś kto również je lubi i może rzeczywiście ją komuś w tym roku sprezentuję!

Tej wielkości świeca w sklepie spokojnie kosztowałaby grubo ponad 100zł ze względu na swoje gabaryty. U mnie koszt wykonania to ok.40zł (jeśli kupisz wosk/świece) lub niecałe 20 (jeśli masz już jakieś stare świece, które możesz stopić).

 

Świeca DIY – co będzie potrzebne

 

Do wykonania takiej świecy przygotuj sobie:

  • szklany pojemnik w wybranym kształcie,
  • zielone gałązki, bluszcz, jarzębina – cokolwiek co chcecie w świecy umieścić,
  • wosk lub stare świece do rozpuszczenia i stworzenia nowej,
  • knoty (nowe lub wyjęte ze starej świecy),
  • szklane naczynie do rozpuszczenia wosku,
  • stary pędzel (będzie miał kontakt z woskiem, więc już do niczego więcej się nie nada!),
  • opcjonalnie: kokarda,
  • opcjonalnie: młotek (jeśli używasz starych świec).

 

Świeca DIY – krok po kroku

 

Przechodzimy to instrukcji krok po kroku jak zrobić taką pokaźną świąteczną świecę 🙂 Proces nie jest trudny!

świeca jak zrobić

1. Jeśli używasz gotowych świec, które będziesz rozpuszczać zacznij od rozbicia świec na kawałki. W ten sposób szybciej rozpuszczą się w kąpieli wodnej/mikrofali. Ja ostatecznie rozbijałam je na podłodze wyłożonej gazetą i przekładałam do miski. Pamiętaj, żeby wyjąć z nich knoty! Jeśli kupiłaś cały wosk, przejdź od razu do następnego kroku.

 

2. Rozpuść trochę wosku – do wyboru masz dwa sposoby: włóż wosk do szklanego naczynia i rozpuść w mikrofali lub naczynie z woskiem włóż do garnka z wodą i zagotuj, po zagotowaniu trzymaj ciągle na małym ogniu, aż wosk się rozpuści.

 

świąteczna świeca krok po kroku

3. Teraz połóż swoje naczynie na boku, przyłóż pierwszą gałązkę do jego ścianki i pędzelkiem nakładaj niewielkie ilości roztopionego wosku tak, żeby po zaschnięciu przytrzymał gałązkę w miejscu (zdjęcia powyżej). Na dnie przy samych ściankach możesz położyć też jakieś kolorowe jarzębinki.

 

świeca święta zrób to sam

4. Na patyczkach (np.do szaszłyków) przymocuj knoty, żeby nie przesuwały się w czasie zalewania woskiem (zdjęcia powyżej).

 

5. Zalej naczynie roztopionym woskiem, ja niestety musiałam to robić na trzy razy – nie miałam wystarczająco dużego słoika, w którym mogłabym roztopić wosk. Na powyższych zdjęciach możecie zobaczyć jak wyglądały wszystkie te etapy. Jak widać, po drugim zalaniu (środkowe zdjęcie) wcisnęłam przy samych ściankach czerwone kuleczki (nie wiem co to za roślina;)).

UWAGA! – kiedy po zalaniu wosk naszej nowej świecy stwardnieje (np.następnego dnia), prawdopodobnie osiądzie i na górze świecy zrobią się wgłębienia lub nawet dziura (w mojej powstał tunel wgłąb świecy 😛 ). W związku z tym zostaw sobie trochę wosku, żeby dolać go właśnie w te wgłębienia następnego dnia.

UWAGA 2! – nie obcinaj też knotów zanim nie wyrównasz góry świecy następnego dnia, ja niestety się pośpieszyłam i po całkowitym ostygnięciu knoty osiadły trochę z woskiem i będą za krótkie jeśli będę chciała wyrównać górę dodatkową warstwą wosku.

Pokażę Wam na koniec ten krater w mojej świecy, muszę go dopiero zalać 😉 Przysięgam, że poprzedniego dnia była idealnie równa, wyobraźcie sobie moje zdziwienie na rano 😛

świeca święta jak zrobić

 

Jeśli szukacie innych pomysłów na samodzielnie wykonane prezenty to zapraszam do pozostałych wpisów:

Świeca w filiżance

Świąteczne ciasteczka czekoladowe

Kule do kąpieli jak minerały

Mydełka z eukaliptusem

Mydła jak kamienie szlachetne

Poduszka Gwiazda betlejemska (nie wymaga maszyny do szycia)

Pomysły na świąteczne prezenty DIY

 

Pozdrawiam cieplutko 🙂

 

15 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *