fbpx
glina ośmiornica diy
DIY i Rękodzieło,  glina i modelina

Gliniana ośmiornica DIY

glina ośmiornica diy

Ta ośmiornica to mój absolutny hit! 😀 Nie wygląda jak zrobiona ze zwykłej gliny, prawda? 🙂 Nie jest to niestety mój autorski pomysł, taką ośmiornicę widziałam w amerykańskim sklepie Anthropology, a później też na blogu Craftberrybush. Kosztuje 50$, materiały na moją ośmiornicę kosztowały natomiast jakieś 40zł. Efekt, ośmielę się stwierdzić, bardzo zbliżony do oryginału, więc jak kto woli. 😀 Poniżej zobaczycie cały proces krok po kroku.

ośmiornica glina anthropology

Ośmiornica DIY – materiały

ośmiornica glina przybory

Do wykonania ośmiornicy potrzebujesz:

  • okrągły, szklany wazon. Mój miał wysokość ok.11cm i wąską szyjkę, którą idealnie mogłam obłożyć później gliną (to nie ten wazon ze zdjęcia powyżej – okazał się trochę za duży).
  • złoto w płatkach. Sprzedawane jest też w takich małych, porwanych kawałeczkach, ale opakowanie mogłoby nie wystarczyć.
  • glina samoutwardzalna. Ta z firmy Astra super się sprawdziła.
  • złota farba akrylowa.
  • suchy, czysty pędzel do przyklejania złota.
  • coś z okrągłą końcówką do zrobienia dziurek w mackach.
  • opcjonalnie – klej do złoceń, lakier do złoceń.

Ośmiornica – krok po kroku

ośmiornica glina samoutwardzalna1. Postaw wazon ”do góry nogami”. Ośmiornicę zacznij od zrobienia macek. Roluj glinę na długie ruloniki węższe z jednej strony. Układaj macki wedle uznania przyciskaj do szkła. Żeby uzyskać efekt bardziej prawdziwych macek możesz zrobić z nich taki trochę stożek na wierzchniej krawędzi (spójrz na pierwsze zdjęcie wpisu – na środkowej macce dobrze to widać).

ośmiornica glina zrób to sam2. Czymś z okrągłą końcówką zrób dziurki w mackach ośmiornicy. Ja użyłam jednej z końcówek do zdobienia paznokci 😛

ośmiornica glina zrób to sam 2

3. Dodaj głowę. Wystarczy zrobić duży, jajowaty walec i dobrze przymocować do tułowia. Macki powinny płynnie dochodzić do głowy ośmiornicy, więc dodaj glinę gdzie trzeba i wygładź dokładnie miejsca łączeń. Ja robiłam tak np. na macce między oczami ośmiornicy – widać te miejsce na powyższym zdjęciu.

4. Dodaj jeszcze oczy. Zrób dwie kuleczki, przyciśnij do głowy i delikatnie wygładź miejsce łączenia. Zrób dziurki w oczach.

5. Zrób glinianą nóżkę na spodzie wazonika. Mój miał wąską szyjkę, więc z łatwością owinęłam ją gliną, wyrównałam miejsce łączenia i już. 🙂

6. Pozostaw do wyschnięcia. Najprawdopodobniej ok.24h.

ośmiornica glina

7. Pomaluj ośmiornicę złotą farbą. Jeśli masz klej do złoceń pomaluj najpierw całą ośmiornicę, później nakładaj klej (odczekaj, aż trochę podeschnie) i przykładaj płatki złota wygładzając je pędzlem.

Jeśli nie masz kleju do złoceń pokrywaj ośmiornicę fragmentami – najpierw farba, a kiedy troszkę podeschnie i będzie się kleić przykładaj na nią złoto wygładzając pędzlem.

Prościej jest używając kleju – daje on dużo czasu na spokojną pracę ze złotem. Przy farbach możesz nie zdążyć z pokryciem jej złotem zanim wyschnie, wtedy trzeba suche miejsce pokryć farbą jeszcze raz, żeby złoto się przykleiło.

8. Opcjonalnie możesz pokryć ośmiornicę lakierem do złoceń. Będzie chronić powierzchnię przed matowieniem i blaknięciem.

Ośmiornica – zrobisz to sam? 🙂

I gotowe! 🙂 W zależności od tego ile dokładności w nią włożycie, zrobienie ośmiornicy zajmie od godziny do kilku (oczywiście nie licząc wysychania). Można też równie dobrze skończyć na malowaniu złotą farbą, złocenie nie jest konieczne, ale daje niesamowity efekt! 🙂

Najlepsze jest to, że otwór wazonu pozostaje niezaklejony, więc można do kuli włożyć małe światełka i mieć genialną lampeczkę! 😀 Jestem tą ośmiornicą absolutnie zachwycona, serio. Nawet mąż stwierdził, że nic ładniejszego chyba nigdy nie zrobiłam. 😛 (nie wiem czy podziękować czy się obrazić :P)

Jak Wam się podoba? 🙂 Jeśli chcielibyście znaleźć inne pomysły na DIY z gliny, koniecznie przejrzyjcie kategorię glina i modelina.

 

Pozdrawiam,

25 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *