fbpx
DIY i Rękodzieło,  inne DIY

Elektronarzędzia – kiedy warto kupić, a kiedy wypożyczyć?

 

Dzisiaj mam dla Was prawdziwą gratkę – bardzo pomocny artykuł przygotowany przez serwis budowlany Piramida w ramach cyklu postów gościnnych – sama o elektronarzędziach raczej Wam nie poopowiadam, a to jednak rzecz bardzo istotna przy remontach i wszelkich zrób-to-sam 🙂 Dlatego zapraszam do czytania oraz odwiedzenia serwisu – jeśli chodzi o praktyczno-techniczną stronę remontów znajdziecie tam wiele przydatnych artykułów 🙂 
Budowa domu, urządzanie mieszkania czy naprawianie domowych usterek – przynajmniej jednemu z tych wyzwań każdy z nas musiał sprostać. Na szczęście epoka kamienia łupanego już dawno za nami i dzięki nowoczesnym technologiom nie jesteśmy skazani jedynie na najprostsze przyrządy – podczas budów i remontów z pomocą przychodzą nam elektronarzędzia, odwalające za nas przynajmniej połowę roboty.
Elektronarzędzia dostępne są na rynku w takiej ilości, że zdecydowanie może to przyprawić nas o zawrót głowy – zaczynając od wiertarek elektrycznych i ręcznych, zestawów wierteł, wkrętarek, przez wyrzynarki, pilarki tarczowe, pilarki elektryczne i spalinowe, piły szablaste, nożyce do blachy, przez szlifierki kątowe, taśmowe, oscylacyjne, polerki, frezarki, po mieszadła, ostrzałki czy fazowniki. Czy przydają się podczas prac remontowych? Zdecydowanie TAK! Czy musimy kupować je wszystkie? Być może wcale nie. Sprzęt można kupić, ale można go również wypożyczyć.
Kiedy kupować elektronarzędzia?

– Jeśli planujemy kompleksowy remont całego swojego domu. I domu teściów. I domu sąsiada. Innymi słowy – w przypadku, kiedy wybrane przez nas narzędzia będą często używane i mocno eksploatowane i nie odłożymy ich bezpowrotnie do komórki z narzędziami po 2 dniach. W takich sytuacjach warto mieć własne narzędzia.

– Gdy większość prac na budowie lub prac remontowych wykonujemy samodzielnie, bez pomocy profesjonalnej ekipy. Firmy świadczące usługi budowlane mają własne elektronarzędzia ułatwiające pracę, ale jeśli wykonujemy gruntowny remont na własną rękę – warto zaopatrzyć się chociaż w podstawowe narzędzia – z pewnością będziemy ich często używać.

– Kiedy lubimy majsterkować. Jeśli uważasz, że siedzenie przed telewizorem lub grillowanie to nuda, marzy Ci się skręcanie mebli, łatanie dziur w ścianach czy rzeźbienie w drewnie po godzinach – zakup narzędzi wspomagających te pasje będzie jak najbardziej dobrym wyborem – połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

– Gdy jest to sprzęt uniwersalny, przydatny w wielu sytuacjach i skorzystamy z niego wielokrotnie również po zakończeniu budowy czy remontu – najczęstszym wyborem w takich sytuacjach są np. wiertarki lub pilarki, przydatne do całego spektrum prac domowych, nie tylko w fazie remontu albo budowy.

– Jeśli jesteśmy w komfortowej sytuacji i nie musimy ograniczać się z budżetem na remont czy budowę – warto wtedy zainwestować w wysokiej jakości elektronarzędzia i mieć je na stanie w razie, gdyby w przyszłości były potrzebne (nam, sąsiadowi, albo zięciowi, który jeszcze ich nie kupił). Drugim warunkiem do spełnienia jest tu oczywiście posiadanie odpowiedniej powierzchni do ich przechowywania.

 

Kiedy warto wypożyczać elektronarzędzia?

– Przy drobnych pracach remontowych wymagających pomocy nietypowych narzędzi warto taki sprzęt wypożyczyć. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że użyjemy takiego urządzenia tylko raz, podczas tego jednego remontu, więc jego zakup jest zbędny.
– Gdy większość prac związanych z budową i wykończeniem domu wykonuje dla nas profesjonalna ekipa budowlana lub remontowa i ma własne narzędzia. Profesjonaliści korzystają z urządzeń wysokiej klasy, więc niepotrzebne, a nawet niewskazane jest naleganie, aby skorzystali z naszych narzędzi. W takich sytuacjach wypożyczamy tylko to, co faktycznie przyda się nam, kiedy ekipa skończy już swoją pracę.
– Kiedy nie znamy się na majsterkowaniu ani sprzęcie, nie zamierzamy się w to „bawić”, każdą najmniejszą usterkę zlecamy naprawić fachowcowi – nie ma sensu kupować elektronarzędzi. W sytuacjach awaryjnych taki sprzęt można wypożyczyć.
– Jeśli nie wiemy jaki konkretnie sprzęt chcemy kupić, wahamy się między kilkoma modelami, nie mamy pojęcia, które narzędzia będą dla nas odpowiednie – wypożyczając je mamy szansę przekonać się czego używa nam się najwygodniej i najbardziej efektywnie. Dzięki temu mamy szansę przetestować sprzęt przed ostatecznym jego zakupem.
– Gdy nasz budżet jest mocno ograniczony, nie możemy lub nie chcemy inwestować dużej ilości pieniędzy w narzędzia oraz gdy nie mamy miejsca na ich przechowywanie, warto rozważyć wypożyczenie elektronarzędzi tylko na czas pracy.
Podsumowując – elektronarzędzia to ogromna pomoc przy każdego typu pracach remontowych i na pewno warto mieć w domu chociażby te podstawowe, zwłaszcza jeśli mamy na nie pieniądze i miejsce oraz zamierzamy z nich często korzystać, ale wypożyczanie sprzętu to również interesująca opcja – szczególnie dla osób, które za bardzo się na nim nie znają i zamierzają używać go tylko sporadycznie.

8 komentarzy

 • Chrabąszczyk

  A ja sobie myślę, że każdy facet powinien posiadać podstawowy zestaw, tj. wkrętarka, szlifierka, czy wiertarka.Nie jest w stanie wymigać się od zrobienia dziurki w ścianie czy złożenia szafki. Poza tym musi czuć się potrzebny 🙂

  • speckledfawn

   Bardzo możliwe 🙂 tylko nie każdy facet się do takich rzeczy nadaje 😛 (albo musi nabrać wprawy – na czym ucierpi pewnie mieszkanie;P)
   Dobrze pamiętam kiedy poprosiłam lubego mojego o przycięcie deseczki bo mi się śpieszyło (idealnie co do milimetra odmierzyłam) i dostałam piękną…falę 🙂

 • Andrzej

  Nie wyobrażam sobie, aby moje prace musiały być uzależnione od dostępności narzędzi. Sam wiele już posiadam w skrzynce majsterkowicza, ostatnio nawet dołączyła do kolekcji wiertarko wkrętarka milwaukee o bardzo dobrych parametrach. Każdy sprzęt zawsze może się przydać i dobrze mieć go na własność 🙂

 • www.elima24.pl

  Zdecydowanie najbardziej uniwersalnym elektronarzędziem, ze swoją mobilnością i mnogością zastosowań jest wiertarko-wkrętarka. Na drugim miejscu postawiłabym pilarkę tarczową, która pomimo tego, że jest znacznie trudniejsza w obsłudze, to w rękach wprawnego fachowca (albo i entuzjasty) potrafi zdziałać cuda, tam gdzie inne środki zawodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *