fbpx
biały wianek z papieru
DIY i Rękodzieło,  papier,  Zima & Boże Narodzenie

Skandynawski wianek DIY

biały wianek z papieru

Miałam z tym postem małą obsuwę, bo planowałam go już na wczoraj, ale filcowania było tyle, że po prostu się nie wyrobiłam 😉 (z resztą jeszcze jutro czeka mnie caluteńki dzień filcowania ptaszków!). Ale do rzeczy. Taki skandynawski wianek świąteczny zrobiony z białej bibuły stał się w tym sezonie bardzo popularny, ciągle gdzieś go widzę na instagramie, więc pomyślałam, że spróbuję sama i pokarzę co mi wyszło i jak to zrobić! 🙂

 

Skandynawski wianek z bibuły – co będzie potrzebne?

 

Do wykonania takiego wianka potrzebujesz:

  • krepa włoska w wybranym kolorze (najciekawiej wygląda biała lub złota), w przeciwieństwie do zwykłej jest sztywniejsza i można ją rozciągać nadając liściom kształty.
  • metalowa obręcz do łapaczy snów (ja kupiłam w zwykłym papierniczym),
  • klej uniwersalny, np. szkolny Magik,
  • giętki drut w wybranym kolorze,
  • coś do cięcia drutu – drut tej długości przetniesz nawet nożyczkami, ale specjalne cążki są bardzo przydatne,
  • nożyczki do krepy.

Wianek krok po kroku

Przechodzimy do opisu całego DIY krok po kroku. Nie jest to trudne i powinno zająć jeden wieczór (a jeśli znajdziesz pomocnika do wycinania listków to zdecydowanie krócej:)).

Zaczniemy od wycięcia potrzebnych elementów z krepy. Bardzo ważny będzie tutaj kierunek cięcia.

1. Przygotuj sobie paski krepy, z których będziesz wycinać liście (paski złożysz sobie na pół dzięki czemu na raz utniesz kilka liści). Do tego celu tnij krepę wzdłuż jej krótszego boku tak jak zaznaczone na powyższym zdjęciu.

Od razu możesz też wyciąć dłuższy pasek, którym owiniesz metalowe koło. Utnij pasek szerokości ok.2cm tym razem wzdłuż dłuższego boku krepy (zaznaczone na czerwono na powyższym zdjęciu).

2. Złóż kilka pasków krepy i wycinaj z nich liście. Ciężko powiedzieć ile ich potrzebujesz, więc wytnij na zapas. Pamiętaj, żeby dół liścia był prosty, ułatwi to sklejanie go na gałązce.

jak zrobić wianek z bibuły

3. Nałóż na fragment koła klej i owijaj go wyciętym paskiem krepy jednocześnie trzymając początek paska, żeby całość się nie zsunęła. Później nałóż klej na następny odcinek koła i zawijaj dalej. Zwróć uwagę, że na powyższym zdjęciu używałam paska uciętego w złą stronę i krepa brzydko się układała, na zdjęciu poniżej widać natomiast miejsce, w którym ten pasek zmieniłam na pasek ucięty już w dobrym kierunku (czyli tak jak pisałam w punkcie 1).

biały wianek diy

 

biały wianek skandynawski

4. Przygotuj sobie kilkanaście kawałków druciku. Ja ucięłam go na długość ok.20cm (kilka sztuk) i ok.10cm (kilkanaście). Zawsze możesz przeciąć ‚gałązkę’ jeśli okaże się za długa.

Na dół listka nałóż trochę kleju (nie dużo, im więcej tym dłużej będzie zasychać) i zegnij go na druciku jak pokazałam na zdjęciu powyżej. Przytrzymaj, aż klej wstępnie zwiąże i zabierz się za kolejny listek kilka centymetrów niżej na gałązce. Najlepiej robić je w kierunkach na zmianę tzn. raz listek skierowany jest na prawo, następny na lewo. Na każdej gałązce przyklej jakieś 4-5 listków (spójrz jak wyglądają gotowe gałązki na zdjęciu powyżej). Na każdej gałązce zostawiaj kilka centymetrów samego drucika.

biały wianek z bibuły diy

5. Kiedy będziesz mieć już wystarczająco dużo gałązek możesz zacząć przymocowywać je do metalowego koła. Po prostu ciasno owiń końcówkę gałązki o koło, a później delikatnie owijaj resztę gałązki wokół wianka. Dodawaj kolejne gałązki jedna trochę poniżej drugiej i układaj wedle uznania 🙂

Jeśli gdzieś pojawią się jakieś rażąco puste miejsca, zawsze możesz dorobić trochę pojedynczych listków i przykleić je już bezpośrednio w te miejsca.

wianek biały diy

Na koniec przywiąż na górze wianka żyłkę lub nitkę i już 🙂 Gotowy do powieszenia! 🙂

Przy okazji jeszcze polecę choinkę z piórek, która świetnie będzie wyglądać w komplecie z tym wiankiem 🙂

 

 

Pozdrawiam cieplutko!:)

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *