fbpx
punch needle poduszka diy
DIY i Rękodzieło,  inne DIY,  szycie

Punch needle – poduszka DIY

punch needle poduszka diy

Punch needle pierwszy raz wypróbowałam na małym kawałku lnu w tamborku. Zrobiłam wtedy niedużą sarenkę (w poście znajdziecie wprowadzenie do punch needle dla początkujących). Tamta próba była całkiem udana i nie zajęła mi dużo czasu. Od tamtego momentu po głowie chodził mi pomysł na wykorzystanie punch needle przy poduszce. Najlepiej ‚ptasiej’ 🙂 Zdecydowałam, że zrobię sikorkę – taką jak zazwyczaj filcuję. Zobaczcie jak mi poszło 🙂

Punch needle – poduszka krok po kroku.

Nie wiem jak to się stało, ale nigdzie nie mogę znaleźć zdjęć z początkowej fazy tej poduszki. Jak kamień w wodę 😛 Jedyne co udało mi się skombinować, to screeny z mojego instagrama. 😉

  • Poduszkę zaczęłam od narysowania na materiale wzoru długopisem (na lewej stronie!). I tutaj ważna rzecz – kupiłam bawełnę, bo niestety akurat nie mieli w sklepie lnu. Nigdy, przenigdy nie bierzcie do punch needle bawełny! Ile ja się namęczyłam… Większa igła w ogóle przez materiał nie przechodziła, więc cały wzór musiałam pokryć małą igłą, co trwało wieki (a dokładniej to coś koło miesiąca). Na lnie poszłoby dużo szybciej, przyjemniej i bezproblemowo (już wiem z doświadczenia).
punch needle poduszka
ptaszek w trakcie pracy, prawa i lewa strona wzoru.
  • Stopniowo, w wolnych chwilach, pokrywałam kolejnymi kolorami muliny fragmenty ptasiej ‚układanki’. Za każdym razem kiedy kończył mi się motek muliny albo ją ucinałam, smarowałam cały wzór cienką warstwą kleju Magik, żeby przypadkiem wzór mi się nie spruł (oczywiście mówię o lewej stronie poduszki).

  • Powyżej widzicie gotowy, wypełniony igłą wzór, prawa strona. A na zdjęciu poniżej lewa strona, pokryta po całości warstwą kleju, tak na wszelki wypadek. 😉 Złożyłam wzór prawą stroną do środka z drugim kawałkiem bawełny, zabezpieczyłam szpilkami i obszyłam dookoła.

punch needle szycie

  • UWAGA! Na tym etapie zrobiłam błąd, więc przestrzegam – szyj od piersi, wzdłuż grzbietu, aż pod ogon. Brzuszek zostaw niezszyty, żeby można było wywrócić poduszkę na prawą stronę (ja musiałam rozpruwać :P).

punch needle poduszka diy

  • Zszyta poduszka przewrócona na prawą stronę wygląda jak powyżej. Wypchałam całość dokładnie wypełnieniem do poduszek i zszyłam brzuszek ręcznie.

Poduszka punch needle – wrażenia

punch needle poduszka ptak

No cóż, szczerze mówiąc nie jestem do końca zadowolona z efektu końcowego. Z dwóch powodów. Przede wszystkim wzór na płasko wyglądał fajnie. Niestety już po wypchaniu sikorki, kiedy się trochę zaokrągliła, zrobiła się nagle o połowę mniejsza niż planowałam 😛

Wniosek 1 – jeśli chcesz zrobić poduszkę czy coś innego co będzie wypchane, zrób wzór większy niż planowałaś.

Całość zajęła mi bardzo dużo czasu przez użycie niewłaściwej tkaniny, mniejszej igły niż planowałam i muliny zamiast wełny (w małej igle by się nie zmieściła). Traktowałam to jako taką robótkę jak się nudziłam, ale i tak musiałabym przyznać, że efekt końcowy nie jest wart ilości czasu i włożonej pracy.

Wniosek 2 – jeśli chcesz zrobić większy wzór (niekoniecznie poduszkę, ale cokolwiek większego niż mały tamborek), koniecznie użyj lnu, dużej igły i wełny. Pójdzie o niebo szybciej i przyjemniej.

 

To tyle na dzisiaj 🙂 Póki co punch needle odkładam do szafy, czeka mnie praca nad fajnym filcowym projektem i dłubanina przy próbie odnowienia starej komody 🙂

 

Pozdrawiam!

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *