fbpx
punch needle jelonek diy
DIY i Rękodzieło,  inne DIY,  szycie

Punch needle -pierwsze wrażenia i proste DIY

punch needle jelonek diy

Zabierałam się do haftowania już kilka razy, ale nijak mi to nie szło 😉 Mam tu na myśli haftowanie bardziej ‚artystyczne’, nie haft krzyżykowy, bo ten ogarniam. Po kolejnej nieudanej próbie kilkanaście kolorów muliny i cała reszta przyborów poszły w najdalszy kąt szuflady. 😛 W zeszłym tygodniu nagle zobaczyłam na fanpage bloga Patmat piękną poduchę króliczka w całości wyhaftowaną. Oczywiście dopytałam czym to było robione, bo nie wyglądało jak normalny haft i w ten oto sposób pierwszy raz natrafiłam na tzw. punch needle.

Punch needle – co to?

Punch needle to coś w rodzaju automatycznej igły do haftowania, nie trzeba przekładać igły z góry na dół materiału, a tylko wbijać ją miejsce przy miejscu. Większość tych igieł ma też regulację wysokości igły prostym pokrętłem. Dzięki temu jeśli ustawimy sobie dłuższą igłę, haftowany wzór będzie bardziej ‚puchaty’, przy krótszej bardziej płaski.

Wiadomo jak to się potoczyło dalej. 😛 Z miliardem pomysłów w głowie zaczęłam już szukać gdzie taką igłę kupić. Na aliexpress są tańsze, ale za to trzeba czekać miesiąc, więc po prostu kupiłam jakąś z wymiennymi igłami na allegro. Cały zestaw kosztował 40zł. Do tego wybrałam kilka kolorów muliny z mojej kolekcji, znalazłam kawałek lnu w pudle ze ścinkami i niepotrzebny tamborek w szufladzie i już byłam gotowa do pierwszych prób! 🙂

Po kilku wbiciach igły już mniej więcej załapałam jak to robić, żeby gotowy ścieg się nie pruł (trzymać igłę blisko materiału), ale trochę dłużej zajęło mi ogarnięcie jak blisko wbijać igłę, żeby ładnie wyglądało. Generalnie haftowanie przy użyciu punch needle jest bardzo proste i daje mnóstwo możliwości. 🙂

Punch needle jelonek – krok po kroku

Na pierwszą próbę wybrałam sobie wzór jelonka znaleziony na pinterest. Ale zanim zacznę z instrukcją, sprawdź czy masz wszystko co potrzebne:

punch needle haft przybory

Wszystko gotowe? Ok.

1. Pierwsze co musisz wiedzieć, to że haftujemy na lewej stronie materiału, więc gotowy wzór zobaczymy po odwróceniu tamborka na drugą stronę.  Narysuj więc długopisem wzór jelonka na lewej stronie. Zamontuj materiał w tamborku.

punch needle jelonek krok po kroku

2. Nawlecz brązową mulinę na igłę – jak to zrobić znajdziesz na odwrocie opakowania lub w tym filmiku.  Wypełniaj po kolei cały wzór wbijając igłę blisko siebie (ja robiłam brąz z wysokością igły ustawioną na numerze 5, 6). Pamiętaj, żeby zostawić miejsca na białe plamki na głowie. Regularnie odwracaj tamborek sprawdzając jak wygląda puchata strona (czyli ta właściwa).

3. To samo zrób z białą muliną. Przestaw igłę na nr.3 lub 4. Wypełnij wszystkie białe miejsca wzoru zostawiając trochę wolnej przestrzeni na rzęsy.

4. Pozostały już tylko czarne elementy. Wypełnij muliną nos (ja znów przestawiłam igłę na nr.5/6). Do oczu nie użyłam punch needle. Nawlekłam mulinę na igłę i patrząc już na właściwą stronę (prawą) dokładnie wyszyłam powieki i rzęsy.  Możesz na tym poprzestać lub dorobić kolorowe kwiaty.

5. Jak zrobić kwiaty? Z wybranego koloru filcu wytnij prostokąt (u mnie ok. 1x4cm) i zwiń w rulon sklejając na końcu klejem na gorąco. Jeśli chcesz, żeby kwiat miał taki środek jak ten kremowy u mojego jelonka, to prostokąt ponacinaj na dłuższej krawędzi i dopiero wtedy zwiń.

Do rulonika doklejaj pojedynczo wycinane płatki kwiatów (kształt odwróconej litery „U” – na górze zaokrąglone, na dole ucięte prosto). Gotowe kwiatki przyklej do jelonka. Możesz dodać pojedyncze listki.

6. Ja na wszelkie wypadek pokryłam tył cienką warstwą kleju Magic, żeby niechcący się coś nie rozpruło. Tak to wygląda z tyłu.

I to wszystko! 🙂 W planie mam zrobienie jakiejś dużej, fajnej poduchy w ten sposób 😀

 

Pozdrawiam! 🙂

28 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *