fbpx
bez kategorii,  Lifestyle,  wnętrza

Jak znaleźć kolor farby na zdjęciu inspiracji?

Wiele już razy przy małych i większych remontach szukałam w internecie zdjęć-inspiracji, a przy ich pomocy wybierałam kolory np. farby najbardziej zbliżone do tego co widziałam na zdjęciu. Nie muszę pewnie mówić jak bardzo efekt końcowy mógł być daleki od tego co mi się podobało 😛 Dlaczego? Głównie dlatego, że kolor, który widzimy na zdjęciu (na laptopie, telefonie, gdziekolwiek) może różnie wyglądać już choćby przez wyświetlacz na jakim go oglądamy. Dodać do tego jeszcze wydruki kolorów z próbnika, które też identyczne do farby nie są…

Kiedy wydaliśmy jakieś 400zł na ogromną puszkę farby z mieszalnika, a kolor okazał się bardzo nie taki jak chciałam, zaczęłam myśleć jak by ten kolor ze zdjęcia-inspiracji zdobyć. No i wtedy mnie olśniło! 😀

Zdobądź kolor ze zdjęcia!

Za każdym razem kupując farby wybieraliśmy te z mieszalnika. Dzięki temu mogliśmy korzystać z ogromnego wzornika kolorów NCS, o tyle to istotne, że taki wzornik może służyć też do wyboru farby na meble, drewniane elementy i cokolwiek innego! Wymyśliłam, więc, że muszę po prostu dowiedzieć się jaki kolor NCS jest na zdjęciu ściany, która mi się podoba.

Jak to zrobić? Niestety nie znalazłam online żadnej strony, która ze zdjęcia wydobywa od razu kolor NCS. Ale! Znalazłam taką, która poda nam kolor HEX 😀 A dalej już pójdzie jak z płatka – dostaniesz kolor farby dokładnie taki jak na twoim zdjęciu- inspiracji. Zobacz jak to zrobić.

  1. Zapisz na komputerze zdjęcie, którym się inspirujesz. Postaraj się znaleźć takie, żeby ściana była w naturalnym świetle. Ja szukałam koloru farby z tego zdjęcia:

2. Wejdź na stronę https://imagecolorpicker.com/ i dodaj tam z dysku wybrane zdjęcie klikając na czarny przycisk „Use your image”. Najedź na zdjęciu kursorem w miejsce gdzie kolor jest taki o jaki chodzi – ja złapałam próbkę zaraz nad kwiatkiem. Po prawej stronie wyświetlił się numer HEX.

3. Skopiuj nr. HEX i przejdź na stronę https://rgb.to/hex/aea794 żeby zdobyć z niego kolor RAL. Wpisz tam kolor HEX w te wielkie białe okienko, które zobaczysz od razu na początku i kliknij enter. Trochę niżej na stronie zobaczysz pasek z nazwą koloru RAL:

4. I właściwie tu moglibyśmy już skończyć – kupując farby z mieszalnika możesz wybierać je też z próbnika kolorów RAL (np. w Leroy Merlin czy innych dużych marketach). Ja jednak sprawdziłam jeszcze jaki jest jego odpowiednik w NCS. Żeby to zrobić wejdź na https://www.ncs-ral-colors.com/en/ral-to-nc. Po lewej stronie całej listy poszukaj numeru RAL, a obok znajdziesz dwie odpowiedniki NCS 🙂 Dobrze jest mieć kilka zdjęć danego wnętrza i wziąć wirtualne próbki kilka razy, żeby później jeszcze na żywo w sklepie móc porównać je z próbnikiem NCS. Ja tak zrobiłam i ostatecznie w salonie wybraliśmy kolor RAL 7033 (te samo wnętrze, ale inne zdjęcie, trochę inny odcień ściany).

Tak kolor wygląda u nas, na żywo naprawdę wygląda dokładnie tak jak ten, który podobał mi się na zdjęciach 😀

Jak już to sobie tak obmyśliłam, to będę tak robić absolutnie za każdym razem 😀 Mam nadzieję, że i Wam się przyda.

Pozdrawiam!

Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *