fbpx
makatka tkanie diy
DIY i Rękodzieło,  inne DIY,  Lato

Łapacz moli – moja pierwsza makatka DIY

Do zrobienia makatki przymierzałam się już długo, ale ciągle jakoś tak nie było tego „ostatecznego popchnięcia” 😛 Aż nadeszła pandemia, ludzie się w domach pozamykali i nagle wszyscy (albo chociaż większość, łącznie ze mną) mają trochę więcej czasu. Do tego jeszcze na Instagramie Czuletkanki postanowiła stworzyć darmowy kurs tkania dla wszystkich siedzących w domu, żeby pomyśleć o czymś innym niż to na K. Okazało się też, że nie trzeba mieć żadnych wymyślnych narzędzi, żeby zacząć, więc raz dwa zamówiłam wełnę i z chęcią zabrałam się do dzieła 😀

Co jest potrzebne do tkania

Ja do swojej makatki potrzebowałam:

  1. deseczki i gwoździe (można też użyć po prostu dostatecznie dużą ramkę do zdjęć) do zrobienia domowego krosna
  2. wełna czesankowa i włóczka
  3. sznurek jutowy lub inny, który się nie rozciąga
  4. tektura szerokości makatki
  5. patyk na koniec

Jak zacząć tkać?

Tutaj napiszę wszystko czego nauczyłam się na kursie online, bardzo polecam tam zajrzeć i pooglądać nagrania 🙂

Najpierw zmusiłam poprosiłam męża, żeby zbił mi cztery listewki w kwadrat i wbił nieduże gwoździe równolegle na górnej i dolnej listewce w odległości ok.1cm.

Następnie nawinęłam na gwoździki sznurek jutowy (efekt na zdjęciach powyżej).

Kolejnym ważnym elementem był pasek sztywnej tektury – szeroki jak makatka, którą chcecie zrobić i wysoki na jakieś 5cm. Przeplotłam go między sznurkami na dole makatki (przekładając nad sznurek, pod sznurek itd.). Efekt poniżej.

No i później już tylko żmudna robota 😛 Ja znalazłam sobie wcześniej wzór, który mi się podobał i coś podobnego próbowałam zrobić (tak też dobierałam kolory). Proces ‚twórczy’ wyglądał tak:

Zaczęłam montować dłuuuugie frędzle zaraz nad tym kawałkiem tektury, który przeplotłam na dole makatki. (jak zrobić frędzle)

Później po lewej wełną czesankową zrobiłam pasek wzorem o nazwie soumak. Po prawej (ten musztardowy kolor) zrobiłam wielką ‚poduchę’ 🙂 To po prostu mnóstwo frędzli, które później przycięłam na jeżyka.

Z wełny czesankowej zielonej i różowej zrobiłam takie pętelki – to tzw. Rya Loops. No i tak kawałek po kawałku, używając tych trzech wzorów, udało mi się skończyć całość 🙂

Jak zakończyć makatkę?

Długie, wiszące frędzle podniosłam do góry odkrywając tekturę. Wyjęłam ją i po kolei zdejmowałam z gwoździków sznurek, który wiązałam zaraz pod frędzlami. I już dół makatki gotowy 🙂

Na górze zdjęłam sznurek z gwoździków i przełożyłam przez niego kawałek gałęzi, który również przyciął mi szanowny małżonek 😉 Na koniec przycięłam jeszcze równo długie frędzle.

Oto efekt końcowy:

Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *